Acı Kitap: Kibritleri Çok Seven Küçük Kız

Dikkat çekici bir başlık : Kibritleri Çok Seven Küçük Kız.

Çarpıcı bir paragraf: “Kardeşimle bana parçalanıp dağılmamız için emirler gerekliydi, bu bizim yapı harcımızdı. Baba olmadan hiçbir şey yapmasını bilmiyorduk. Kendi kendimize yapabildiklerimiz tereddüt etmekten, var olmaktan, korkmaktan, acı çekmekten ibaretti.”

Babalarının gerçek yaşamdan soyutlayarak kendi arazilerindeki sınırlı alanda büyüyen iki kardeşten daha akıllısının anlattığı bir hikayeyle karşı karşıyayız. Babalarının gölgesinde, kitaplardan ve birbirlerinden öğrendikleri bilgiyle yaşanan hayatlar bir görev bilinciyle işleniyor yazmacının defterine.

Gaétan Soucy Kibritleri Çok Seven Küçük Kız
Gaétan Soucy Kibritleri Çok Seven Küçük Kız

Okudukça satırları kafamızda uyandırdığımız düşüncelerin hiç de sandığımız gibi olmadığını görüyor ve okunanların şaşkınlığını midemize yumruk yemiş gibi hissediyoruz. Ardı arkası kesilmiyor bu yumrukların. “Tamam, çözdüm artık her şeyi.” dediğiniz anda yutuyorsunuz sözlerinizi ve nefesinizin kesildiğini hissediyorsunuz bir kez daha.

Çok zor kaleme alıyorum aslında bu kitabı. Söylenmemesi gereken satırları yazmaktan korkuyorum. Kibritleri çok seven küçük bir kızın hikayesini arıyoruz ya kitabın adından hareketle… Neler çıkıyor karşımıza neler… sevgi dolu bir babanın despot hale dönüşü, mutlu bir ailenin bir kibritle çöküşü, geçmişi ve kendisi hakkındaki gerçeklerin farkında olmadan bir çocuğun büyüyüşü.

Yazar satır aralarında sona ulaşmamız için bıraktığı ekmek kırıntıları ile bizimle oyun oynamış. Bu kırıntılar bizi gerçeğin evine değil de yanlış yönlere sürüklemek içinmiş. Gittiğimiz bu yanlış yönlerden bizi geri döndüren de yine yazarın kendisi oluyor. Her bir ekmek kırıntısıyla hikaye hakkında yeni bir bilgi öğrendiğimizi sanan bizlerin elinden tutuyor yazar ve tüm gerçeği tek tek gösteriyor.

Okuyunuz efendim bu kitabı, okuyunuz. Adına kanıp da hoş bir hikaye okuyacağınız sanısına varmayın sakın. Midenize yiyeceğiniz yumrukların acısına hazırlayarak kendinizi alın bu kitabı ve sarsılarak okuyunuz.

3 thoughts on “Acı Kitap: Kibritleri Çok Seven Küçük Kız

  1. Sen kitaptan heyecanla bahsederken merak edip okumaya karar vermiştim bile. yazını da okuyunca merakım pekişti. İlk fırsatta okuyacagima emin olabilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir