Kitap Kulübü: Anda Olmak “Yolda” Jack Kerouc

Ch’i Book Cafe‘nin Kitap Kulübü olarak 2 Şubat’ ta buluşup konuştuğumuz bir kitap vardı ki, kitabın en az kendisi kadar nasıl yazıldığı, bir dönemin temsilcisi ve yarattığı etki olarak büyüleyici olsun. İşte o kitap Jack Kerouc‘tan “Yolda“.

Yedi yıl süren bir yolculuğun anlatıcısıdır yazar kitabımda.  Amerika’yı batıdan doğuya, doğudan batıya bazen yalnız bazen arkadaşlarıyla bazen otostopla bazen arabayla yaptığı yolculukları üç hafta gibi bir sürede birbirine tutturulmuş aydinger kağıtlara yazmıştır. Ve sonuçta kat ettiği yolu simgeleyen upuzun bir rulo şeklinde okuduğumuz kitap ortaya çıkmıştır. Bu yüzden paragraflar yoktur kitapta. Bir iç döküştür. Okuyanla yapılan bir yol muhabbetidir. “İnsan insanı en iyi yolda tanır.” derler ya onun kanıtı olarak da kitabı okuyan pek çok kişinin kendini bulmasında aracı olmuştur.

Jack Kerouac
Jack Kerouac

“Asilerin, kaybedenlerin, hayalperestlerin, küfürbazların, günahkarların, beyaz zencilerin, aşağı tırmananların, yola çıkmaktan çekinmeyenlerin, uçurumdan atlayanların… dili, sesi Yeraltı Edebiyatı. Buraya aittirler Yolda da.

Hırsızların, fahişelerin, alkoliklerin , berduşların kahraman olduğu bir kitap. Üstelik bu kahramanların hepsi gerçek kişilerdir ve “Beat ” kuşağının zirve isimleridir. (O yüzden ilk basımında isimler değiştirilmiş ve kitap sansür görmüştür )

“Neal ile Neal ile” başlar Jack Kerouc. Çünkü Neal Cassady olmazsa Yolda kitabı da olmazdı.

Neal Cassady
Neal Cassady

Sıradan bir yol hikayesi sanmayın. Çok daha derinlere uzanan mistik bir yolculuktur. Çıkılan yolun ne başı ne de sonu önemlidir. Önemli olan yolda, o anda olmaktır. Yazarım deyimiyle:”hareket halinde olmanın ve neresi olsun herhangi bir yere varmanın saflığı, mümkün olduğunca çabuk, mümkün olduğunca coşkulu, her şeyin tadına vara vara.”

Ne de olsa “uzun ince bir Yolda” gitmiyor muyuz hepimiz?  Bu yüzden altını çizdim ben şu satırların :”İşin aslı şu, ölmekteyiz, bütün yaptığımız ölmekten ibaret, ama yine de yaşıyoruz,evet,yaşıyoruz.”

Jack Kerouac
Jack Kerouac

Yaşıyoruz hepimiz, yaşıyorum ben de, evet de… Oturmuş bugün çoktan toprağa karışmış ve dipte yaşayıp zirveyi ele geçirmiş insanları anlamaya, hayranlığımı dile getirmeye çalışıyorum. Eline geçirdiği her elli dolar ile yollara düşen Jack ve satırlarda karşıma çıkardığı Nietzche, Kafka, Dostoyevski ile dolu edebi zenginlikleri, yolculuklarına çeşitli yerlerse eşlik eden her biri ayrı müzik dehası olan sanatçılarla  coşan ruhları. İşte o yüzden ben bu satırların yazarı sıradan kişi, onlar da bir kuşağın öncü isimleri.

One thought on “Kitap Kulübü: Anda Olmak “Yolda” Jack Kerouc

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir