İlk Kitap Buluşmasından Hemen Sonra

“Yine bize bir merak, yine bize bir hayal kırıklığı var. Eyvah!”demek istiyorum Kayahan’ın güzel şarkısından esinlenerek.

Sanırım kulüp olarak sosyal medyada bir anda patlayan kitaplardan uzak durmalıyız. İkinci buluşmamızda bunu daha iyi anladık. “Şu Çılgın Türkler, Çanakkale, Diriliş” vb. tarihi romanlarını severek okuduğumuz Turgut Özakman’ın aşk romanı olan Romantika okuyucusu olan bizleri üzdü. Tek tesellimiz “artık merak edeceğimiz bir şey yok.” Oldu.

Dönemler ve Etkileri

60 darbesinin ertesi günü meydana gelen olayları doğru bulmayan ve bunu için üniversitedeki görevinden istifa eden aydın bir insan. Küçük kızı  ile arkadaş olan bir baba.

Ve gençliği darbe sonrası boşvermişlik duygusuyla beslenen ve kadınsal hareketin temsilcisi olduğuna inanarak rahat bir hayat süren Şirin.

Okulda kızların gözbebeği olan ve “muhterem peder” ünvanını alan hoca ile öğrencisi Arzu’nun yıllar sonra başlayan gizli aşk ilişkisi.

Bize etkileri

İki ayrı evliliğin gölgesinde büyüyen bir aşk. Birbirlerine “sen” hitabını kullanmaktan kaçınan, hoca öğrenci aşkı. Ve kitabın sonunda karşımıza çıkan mutlu son. Belirtmekte fayda var evliliklerden sadece biri sonlanırken diğeri devam etmektedir bu mutlu sonda.

evliliklerinde huzuru bulamayan ve aradıkları mutluluğu birbirlerinde bulan aşıklar sadakatsizlikleriyle rahatsız ettiler bizi  itirazlar yükselir belki o zamanlar boşanmak şimdiki gibi kolay değildi diye. O zaman sorarım sadakatsizlik alkışlanan bir durum muydu ?

Nasıl bir ilişkidir babayla kız arasındaki ? En yakın arkadaşını babasına ayarlamaya çalışan bir kız evlat.

Yaşım küçük, bilemiyorum o dönemleri . Bu kadar basit miydi her şey ?

Hızlı yaşamları sonucu her şeyi çabuk tükettiklerini fark eden Sanem imrenerek bakar hocayla Arzu’nun aşkına. Aşkı bulan ömürlerine imrenerek bakmam için o ikisine, sanırım cinsellik araya girmemeliydi evlilikleri var olmaya devam ederken.

Bitirirken…

kendinden başkasını sevmeyen, bedenini kutsayan, kafası yerine bilmemnesi ile düşünen birinin aşkı anlamasını, övmesini beklemenin, bir kurbağadan arya söylemesini  istemek kadar gülünç olduğunu bilirim.”

Gülünç durumda mıyım sadakatsizlik içinde yaşanan bir aşkı anlamadığım için bilemeyeceğim. Şunu söylemekle yetineyim: romantika rahatsızlıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir