İyiler Unutulmaz – Üç Çocuk, Bir Öğretmen ve Unutulmaz Bir Gün

Bir ilk sitemiz için bu yazı. Çünkü ilk kez bir çocuk kitabı yazısıyla karşınızdayım. Son zamanların popüler ve ödülü bol kitabı “Üç Çocuk, Bir Öğretmen ve Unutulmaz Bir Gün”.

Tudem yayınlarından çıkan ve her ne kadar çocuk kitapları kategorisinde yer alsa da her yaşa hitap eden kitaplardan biri bence. Özellikle de mesleği öğretmenlik olanların bir göz atmasında yarar var diye düşünüyorum.

Kitabın uzun adı bilmemiz gereken her şeyi açıklıyor bize. Üç çocuğun –Topher,Brand,Steve–  öğretmenleri Bayan Bixby’ye yaşatmak istedikleri unutulmaz bir günün hikayesini okuyoruz.

Bir yol hikayesi okuyoruz. Unutulmaz bir günün amacıyla yolculuğa çıkmış üç kafadarın başlarına gelen trajikomik hikayeyi okuyoruz. Yetişkinlerin dünyasında sıradan bir şey olan şehir merkezine giden yolculuk çocuklar için bir serüvene dönüşür. Bilmedikleri bir dünyada ilerlemeye çalışan üç küçük Hobbit gibidirler Gandalf’a ulaşmak isteyen.

Üç Çocuk, Bir Öğretmen ve Unutulmaz Bir Gün 2
Üç Çocuk, Bir Öğretmen ve Unutulmaz Bir Gün 2

Birbirinden farklı üç çocuğun yola çıktığı zamanki kişilikleri yolculuk bitiminde daha güçlüdür artık. Yol onları değiştirmiş, geliştirmiş ve büyütmüştür. Ve onlar aslında bu yola Bayan Bixky’nin hayatlarına dokunuşlarıyla çok önce çıkmışlardır.

Bayan Bixby; her gün tahtaya özlü sözler yazarak derse başlayan, sıkıcı kompozisyonların yerine video çekmelerine izin veren, sınıfın her yerini kitaplarla dolduran, arada rock müzik dinlemelerini öğütleyen bir kadındır. Ve bu kadından veda edemeden ayrılmak zorunda kalan üç kafadarın çıktıkları serüvendir okuduklarımız.

John David Anderson’ın üç farklı çocuğun ağzından anlattığı hikaye Bayan Bixby’nin alıntılarıyla, Topher’ın hayal gücüyle, Brand’in uydurma kelimeleriyle ve Steve’in sizi şaşırtan bilgileriyle doludur. Üç karakterin hikayeyi kendi üsluplarıyla anlatabilmesini başarmıştır yazar. Ve beni en çok etkileyen özelliği acı veren duygu ve olayların hiçbir satırda sıradanlaşmış sözlerle verilmemesi oldu. Acı hissettirilmişti.

Ve son demeden önce: Yedi yılını bitirmiş bir öğretmen olarak hayatıma bir iz bırakmış öğretmenlerimi düşündüm. Daha çok da hayatlarına bir iz bırakmayı başarıp başaramadığım öğrencilerimi.

Hayatlarımıza dokunan Bayan Bixby’lerle karşılaşmak ve başkalarının hayatında bir Bayan Bixby olabilmek. “Sonuçta İyiler asla unutulmaz.”.

Üç Çocuk, Bir Öğretmen ve Unutulmaz Bir Gün 1
Üç Çocuk, Bir Öğretmen ve Unutulmaz Bir Gün 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir